T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

19Mayıs Müftülüğü

29.06.2018

Yaz Kur’an Kurslarının Başlaması Nedeniyle Camilerimiz Doldu, Taştı

 

19 Mayıs İlçe Müftülüğü tarafından 2018 Yılı Yaz Kur’an Kurslarının açılış programı gerçekleştirildi. İlçe Müftüsü Emin PATAN, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada: “Bilindiği üzere her yıl okullardaki örgün eğitimin sona ermesinden sonra yaz aylarında Diyanet İşleri Başkanlığımızca Camii ve Kur’an Kurslarımızda Yaz Kur’an Kursları açılmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığımız Yaz Kur’an Kurslarını her yıl farklı bir sloganla başlatmaktadır.  2018 Yılı Yaz Kur’an Kurslarının sloganı “Camide çocuk sesi, Vatanımın neşesi” olarak belirlenmiştir. Yaz Kur’an Kursları 25 Haziran-17 Ağustos 2018 tarihleri arasında devam edecektir” dedi.

19 Mayıs İlçe Müftülüğümüze bağlı Cami ve Kur’an Kurslarının açılış programı İlçe Kaymakamımız Yavuz GÜNER, İlçe Müftüsü Emin PATAN, Müftülük Personelimiz, Camii Görevlilerimiz, Kur’an Kursu Öğreticilerimiz, Öğrenci Velilerimiz ve Öğrencilerimizin katılımıyla Akşemsettin Camiinde gerçekleştirildi. Yeni Mahalle Camii İmam-Hatibi Yaşar AYAZ tarafından sunumu yapılan program Yeşilköy Yatılı Kur’an Kursu Öğreticilerinden Yusuf SÖZEN, Pazar Mahallesi Yaz Kur’an Kursu öğrencilerinden Ümran SEVİM ve Ballıca Mahallesi Yaz Kur’an Kursu öğrencilerinden Süleyman GÜNAYDIN  tarafından tilavet edilen Kur’an-ı Kerim ile başladı. Akşemsettin Camii İmam-Hatibi Mustafa YÜCEL ve Akşemsettin Camii Kur’an Kursu Öğreticisi Mualla KOÇ selamlama konuşması yaptılar. Daha sonra İlçe Müftüsü Emin PATAN tarafından açılış konuşması gerçekleştirildi. Müftü PATAN, konuşmasında bu kursların çocuklar için çok önemli olduğunu, kurslarımızda çocuklarımıza değerli olduklarının hissettirileceğini, güler yüz, şefkat ve hoşgörü gösterileceğini, bilgi seviyelerine uygun olarak eğitim verileceğini, eğitimlerin sosyal aktivitelerle zenginleştirileceğini, Kur’an-ı Kerim derslerinde birlik ve beraberlikle ilgili ayetlerin mealleriyle birlikte okutulacağını, derslerde konuyla ilgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’in hadislerine yer verileceğini, ibadetlerin birlik ve beraberliğe sağlamış olduğu katkılardan bahsedileceğini, vatan sevgisi, birlik ve beraberlik ruhunun kazandırılması için hassasiyet gösterileceğini, 15 Temmuz’da cami ve kurslarımızda öğrenci ve velilerin katılımıyla şehitleri anma programı yapılacağını, bu programlarda birlik ve beraberlik konularının işleneceğini, kurslara gelen çocuklara her hafta bir ayet ve hadis ezberletilmesi yönünde çalışmalar yapılacağını, yaz kursları münasebetiyle kız ve erkek öğrenciler arasında ayrı ayrı Kur’an-ı Kerim ve Dini Bilgiler Yarışmalarının yapılacağını ifade etti.

İlçe Kaymakamımız Yavuz GÜNER, yaptığı konuşmada programın başında Kur’an okuyan öğrencileri tebrik ederek, yaz kurslarının önem ve ehemmiyetinden bahsetti, kurslarda görev alacak görevlilere başarı temennisinde bulundu ve kurslara öğrenci gönderen velilere teşekkürlerini bildirdi.

Yaz Kur’an Kurslarının açılışı nedeniyle düzenlemiş olduğumuz programa katılımından ve yaptığı konuşmadan dolayı İlçe Kaymakamımız Yavuz GÜNER Bey’e, Müftülük personelimize, Cami görevlilerimize, Kur’an Kursu Öğreticilerimize, öğrenci velilerine ve öğrencilerimize teşekkür eder, Yaz Kur’an Kurslarımızın hayırlara vesile olmasını Yüce Allah’tan temenni ederiz.