T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Samsun Müftülüğü

28.10.2020

Lise Öğrencilerine Yönelik Kompozisyon Yarışması

 

2020 YILI MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA“ HZ. PEYGAMBER’İN ÇOCUK SEVGİSİ”  TEMALI

LİSELER ARASI KOMPOZİSYON YAZMA YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

 

1. Yarışma, kompozisyon yazma alanında “Hz. Peygamber’in Çocuk Sevgisi” teması çerçevesinde gerçekleştirilecektir. 

2. Yarışmaya sadece Samsun il sınırları içinde örgün eğitim-öğretime devam eden lise öğrencileri katılabileceklerdir. Bir öğrenci sadece bir eser ile katılım sağlayabilecektir.

3. Başvurular ve eser teslimi 25 Aralık 2020 tarihine kadar Milli Eğitim Müdürlüklerine yapılabileceği gibi İlçe Müftülüklerine de yapılabilecektir.

4. Yarışmacılar, başvuru ve eser teslimi esnasında öğrenci olduğunu belirten belgeyi ve T.C. Kimlik Kartını yanlarında bulunduracaklardır. 

5. Yarışmaya katılan eserler iade edilmeyecektir. 

6. Eserlerde siyasi mesajların bulunmamasına dikkat edilmelidir. Eserlerin ahlak kurallarına uygun olması gibi hususlar dikkate alınmalıdır. 

7. “Hz. Peygamber’in Çocuk Sevgisi” teması ile yazılacak eserlerin özgün olması gerekmektedir.

8. Eserin Türkçe dilbilgisi kurallarına uygun olarak, tercihen elektronik ortamda, times new roman yazı karakteri, 12 punto ile yazılabileceği gibi el yazısı ile yazılmış eserler de yarışmaya kabul edilebilecektir. 

9. Eserin yazılı olduğu sayfanın (birden çok sayfa söz konusu olduğunda her sayfanın) sol üstüne öğrencinin adının, soyadının, iletişim bilgilerinin ve öğrencisi olduğu lisenin adının yazılması gerekmektedir.

10. Katılımcılar, eserlerinin özgün olduğunu, daha önce benzeri bir yarışmaya katılmamış olduğunu kabul etmiş sayılırlar. 

11. Eserler, İl Müftülüğü’nde kurulacak komisyon tarafından değerlendirilecektir. Dereceye giren eserler, 15 Ocak 2021 tarihinde İl Müftülüğü web sitesinde ilan edilecektir. 

12. Yarışmada dereceye giren öğrencilere İl Müftülüğü’nde yapılacak ödül törenin tarihi kendilerine bizzat bildirilecektir.

13. Değerlendirme komisyonu aşağıdaki kriterlere göre puanlama yapacaktır:

1 Konuyu kompozisyon ile ifade edebilme gücü 20 Puan

2 Duygu ve düşünceyi ifade edebilme gücü 20 Puan

3 Kullandığı dilin akıcılığı 20 Puan

4 Kompozisyonda özgünlük 20 Puan

5 Türkçe dilbilgisi kurallarına uygunluk 20 Puan

 

                                              SAMSUN İL MÜFTÜLÜĞÜ