16.03.2018

İl Müftümüz Veysel ÇAKI' nın Üç Aylar ve Regaip Kandili Mesajı

 

 

Rahman ve Rahim olan Allah’ın Adıyla…

Rabbimizin rahmet, bereket ve mağfiretini bizler için bol bol ihsan ettiği zaman dilimlerinden birinin daha arifesinde bulunmaktayız. 19 Mart Pazartesi, Mübarek Recep ayının birinci günü ve üç ayların da başlangıcıdır. 22 Mart Perşembeyi cumaya bağlayan gece ise üç ayların müjdecisi, Regaip kandilini idrak edeceğiz.

Recep, Şaban ve Ramazan ayları, Rabbimizin rahmet ve mağfiretinin bizler için en çok olduğu, dualarımızın, niyazlarımızın en kıymetli olduğu zamanlardandır.  Sevgili Peygamberimizin bizlere öğrettiği gibi “Allah’ım! Recep ve Şaban aylarını bize bereketli, Ramazan ayını da mübarek kıl.” duasıyla karşıladığımız bu özel zaman dilimi, birçok mübarek gün ve geceyi içinde barındırır. Üç aylar bu yönüyle kendimizi gözden geçirdiğimiz, yenilediğimiz; Rabbimizin rahmetine sığınarak ömrümüzün ve zamanın değerini idrak ettiğimiz huzur iklimidir.

Şüphesiz İnanan insan tüm zamanları; Rabbine kulluk bilinciyle ve Rabbinin rızasına ermek amacıyla yaşamalıdır. Ancak üç aylar olarak bilinen rahmet iklimi, manevi coşkunun daha yoğun yaşanacağı, ruh dünyamızı ve kalbimizi yeniden imar edeceğimiz, kendimizi daha sık sorgulayacağımız bir dönemdir.

Üç aylardan Recep ve Şaban Ramazan’a hazırlık dönemi, Regaip de mübarek gün ve gecelerin kıymetli zamanların habercisidir. Regâib, çok bağış ve bol ihsân demektir. Bu gecede Allah müminlere rahmet ve mağfiretini bolca verir. Bu nedenle Regaib gecesini  Yüce Rabbimizin değer verdiği, rağbet ettiği şeyler; dua, tövbe, istiğfar, namaz, Kur'ân ve zikirle ihya etmeliyiz.

Bu gecede Rabbimizle, yakınlarımızla ve çevremizle bağlarımızı yeniden gözden geçirmeli, bu vesileyle iyi bir mümin olmanın iman-ibadet-ahlak bütünlüğünü sağlamaktan geçtiğini, bir kez daha hatırlamalıyız. Doğruluk ve dürüstlüğün, paylaşımın, hak ve hukuka riayetin, barış içinde yaşamanın, saygının insani erdemlere ulaşılabilecek en üstün değerler olduğunu bilmeliyiz.

Önümüzdeki günlerde idrak edeceğimiz bu özel zamanlarda “İyilik ve takvada yardımlaşın, günah ve düşmanlıkta yardımlaşmayın” ilkesiyle; iyilik adına, barışı, adaleti, merhameti, paylaşmayı, yardımlaşmayı tercih ederek bu değerlerin yaygınlaşması ve hâkim olması için gayret edelim. Milletçe bugünlerde kalbimizin birlikte attığı Afrin’ de manevi değerleri ve vatanı için kutsal bir mücadele içinde olan askerimizin dua ve niyazlarla yanında olalım, desteğimizi onlardan esirgemeyelim.

Bu duygu ve düşüncelerle Kıymetli Samsun halkının, aziz milletimizin ve tüm dünya Müslümanlarının Üç aylar ve Regaip gecesini tebrik ediyor; bu mübarek gün, gece ve aylarda yapacağımız ibadet, dua ve yakarışların kabul olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Afrin’de mücadele içinde olan askerimize de Rabbimden muvaffakiyetler, şehit olan askerlerimize Allah’tan Rahmet, ailelerine sabır ve metanet niyaz ediyorum.