17.04.2017

İl Müftümüzün Kutlu Doğum Haftası Mesajı.

20 Nisan 571 Allah Resulünün dünyaya teşriflerinin yıldönümüdür. Başkanlığımız bu yılki Kutlu Doğum Haftasının ana temasını “ Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” olarak belirlemiştir.

Kutlu Doğum Haftası birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşlik duygularımızı Hz. Muhammed (sav) muhabbeti etrafında pekiştirmektedir.

Kutlu Doğum Haftası Sevgili Peygamberimizi, onun hayatını, hayat tarzını doğru anlamak çocuklarımızla, gençlerimizle toplumun bütün kesimleriyle paylaşmak için bir vesiledir.

Güven duygusu, insanca bir hayatın olmazsa olmazlarındandır. Zira her insan canı, inancı, nesli, malı ve haysiyetinin emniyette olduğu, temel hak ve özgürlüklerinin korunduğu güvenli ortamlarda yaşamak ister.

Kelime olarak “doğru, haktan ayrılmayan ve güven duyulan kişi” anlamına gelen Müslüman, her yönden güvenilen kişi olmalı, bu güveni sarsacak her türlü davranıştan uzak durmalı, kendisine emanet edilen malı, canı, ırzı korumalı, Müslümanların dini duygularını istismar ederek güven duygusunu kötüye kullanmamalıdır.

Güven, Sevgili Peygamberimizin en belirgin vasfıdır. Her konuda olduğu gibi örnek alınacak tek şahsiyet Hz. Peygamber Efendimizdir.  Kendisine inanmayanlar bile ona güvenir, eşyasını emanet eder ve onun asla yalan söylemediğine şahitlik ederlerdi. Peygamberliğinden önce de güvenilir olarak tanınan Allah Resulü (s.a.v.) ahlak ve davranışlarıyla insanların güvenini kazanmış ve Muhammedü’l-Emin olarak tavsif edilmiştir. İnsanlar katında güvenilir olduğu gibi Allah katında da güvenilirdir: “Size Rabbimizin gönderdiği gerçekleri tebliğ ediyorum ve ben sizin için güvenilir bir öğütçüyüm.” Araf suresi 68. Sevgili Peygamberimiz; “Müslüman, diğer Müslümanların elinden ve dilinden güvende olduğu kimsedir. Mümin de insanların canları ve mallarının güvende olduğu kişidir.” (Tirmizî, Îmân, 12) buyurmaktadır.

Her zamankinden daha fazla bir güven toplumu oluşturmaya ihtiyacımız vardır. Bu konuda da

İdrak edecek olduğumuz 2017 yılı Kutlu Doğum Haftasının Âlemlere Rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammet (s.a.v.)’nın getirdiği rahmet yüklü evrensel mesajlarının; başta ülkemiz olmak üzere tüm Müslümanların güven içerisinde yaşamalarına ve güven toplumu oluşturmalarına, birliğine ve huzuruna vesile olmasını, hem memleketimizde hem âlemi İslam’da, hem gönül coğrafyamızda ve bütün insanlığa güvenin yeniden tesis edilmesine vesile olmasını Cenabı Hak’tan niyaz ediyoruz.