T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Samsun Müftülüğü

14.05.2020

İl müftüsü Seyfullah ÇAKIR Göreve Başladı.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan atama kararlarına göre Diyanet İşleri Başkanlığınca Samsun İl Müftülüğüne atanan Sayın Seyfullah ÇAKIR, 13 Mayıs 2020 itibarı ile görevine başladı. Sosyal mesafe kuralına riayet ederek mevcut şartlarda az sayıda personel ve basın mensubuyla bir araya gelen Seyfullah ÇAKIR’ a cübbesini son dönemde İl Müftü Vekili olan Sayın Vedat BAŞSAN giydirdi ve görev tesliminde bulundu. Bu törende ÇAKIR şunları söyledi:

“Mensubu olmakla şeref duyduğum Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde bir din gönüllüsü olarak yürüttüğüm çeşitli görevlerden sonra bunlar arasında en önemlilerinden saydığım İlkadım ilçe Müftülüğü’nde iki yıl hizmette bulundum. Şimdi ise, Yüce Rabbimizin rızası doğrultusunda bu mübarek Ramazan günlerinin bereketiyle, resmi gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile çok sevdiğim memleketim olan Samsun’ da görevimize başlamış bulunuyoruz. Bu ulvi görevde hizmet sunma imkânı veren Rabbimize sonsuz hamdü senalar olsun. Bizleri layık gören ve bu vazifeyi emanet eden başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Diyanet İşleri Başkanımız olmak üzere bütün devlet büyüklerimize ve vesile olan herkese şükranlarımı arz ederim. Ayrıca hayır duaları ile yanımızda duran, iyi ve güzel dileklerini bizden esirgemeyen tüm dostlarımıza ve büyüklerimize selam ve sevgilerimizi arz ederiz.  Bizden önce Samsun’umuzda bu görevi ifa eden kıymetli müftü hocalarımızı da hayırla yad etmek ve onlar için hep duacı olduğumuzu belirtmek isterim. Hepsine teşekkür eder, içlerinden vefat etmiş olanlara Yüce Allah’tan rahmet dilerim.

Ülkemizde salgın hastalık sebebiyle olağanüstü şartlarda yaşıyor ve Bizler de Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bu şartlarda hizmetimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Tüm halkımızın bilim insanları ve devlet büyüklerimizin tavsiye ve kurallarına uyması ve bu zor süreci en kısa sürede en az hasarla atlatabilmek en büyük isteğimiz. Yüce Rabbimden bütün insanlığı maruz kaldığı bu salgından kurtarmasını ve eş-Şafi ismi ile bütün insanlığa tecelli etmesini niyaz ediyorum. Vefat eden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. İnşallah bu süreç sağlıkla sonuçlandığında çok güzel günler bizleri bekliyor.

Biz bugün görevimize başlarken bayrağı nasıl daha ileri götürebiliriz düşüncesiyle buradayız. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak topluma din hizmeti sunmak, din eğitimi faaliyetini yaygın din eğitimi boyutuyla yürütmek öncelikli görevimiz. Bunun yanında toplumumuzda ortaya çıkan ihtiyaçlar ve başkanlığımızın belirlediği hizmet çeşitliliği sonucu ortaya çıkan yeni tabloda toplumun her kesimine geliştirdiğimiz hizmet standartlarıyla ulaşabilmek öncelikli hedefimiz. Camilerimizi hayatın merkezine almak günümüzün ihtiyacı ve hizmet şeklimizin temelini oluştururken diğer taraftan cami dışı din hizmeti, manevi danışmanlık ve rehberlik hizmeti önceleyeceğimiz işler arasında olacak. Aile, gençlik, engelli ve cezaevi hizmeti başta olmak üzere toplumumuzun farklı kesimlerine manevi danışmanlık hizmeti sunmak temel görevlerimiz arasında olacak.  Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımıza din eğitimi sunduğumuz 4-6 yaş Kur’an kurslarımızın sayısını artırmak ve hizmet standardını yükselterek yavrularımıza uygun eğitim ortamı sunmak; bu yönde gelen talepleri karşılamak öncelikli projelerimiz arasında olacak. Geleceğimizin teminatı gençlerimize gelince, onlar için uygun ortamlar oluşturmak, onlarla her daim iletişim halinde olmak ve ruhlarına hitap edebilmek bizim için çok önemli. Bu çerçevede gençlik merkezlerimizin sayısını artırmak, okuma salonları oluşturmak, onların camilerimiz ile buluşmalarını artırmak yapacağımız işler arasında. Yine sağlık bir toplumun can damarı olan ailelerimize rehberlik etmek, daha çok aileye ulaşabilmek gerek ailelerin kurulması aşamasında gerekse devamı aşamasında eğitimler planlamak hedeflerimiz arasında. Halkımızın kolayca ulaşabileceği ve toplumumuzda bizi temsil edecek aile merkezleri oluşturmak istiyoruz. Yine Sosyal hizmet kurumlarına götürdüğümüz hizmetlerin kalitesini artırmak orada hizmet alan vatandaşımızın kalbine ruhuna ulaşmak bizim için çok önemli. Bütün bunları inşallah Rabbimizin yardımı, din gönüllüsü, kıymetli mesai arkadaşlarım ve halkımızın desteği ile sivil toplum kuruluşları, İlahiyat Fakültesi ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği halinde yapmaya gayret göstereceğiz.

Buradan bütün kardeşlerimizi yapacağımız çalışmalarda yanımızda görmek istediğimizi söylemek istiyorum. İnşallah bu günleri atlattığımızda büyük bir manevi coşku ve heyecanla camilerimizi, Kur’an Kurslarımızı dolduracak ve hep birlikte güzel programlar ortaya çıkaracağız. Bu ulvi görevde ülkemize, milletimize, devletimize ve Samsun’umuza hayırlı hizmetler yapabilmeyi Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Bu vesileyle Mübarek Ramazan ayı hepimiz için hayırlı mübarek olsun, Allah bizleri Kadir gecesine ve ardından bayram sevincine ulaştırsın inşallah. Hepinize saygı hürmet ve muhabbetlerimi sunuyorum.  Allah’a emanet olunuz…