02.08.2020

İl Müftümüz Seyfullah ÇAKIR'ın Kurban Bayramı Mesajı

Kıymetli Kardeşlerim!
Millet ve İslâm âlemi olarak yeni bir Kurban Bayramına daha kavuşmanın hazzı, heyecanı ve huzuru içindeyiz. Rabbimize bu sebeple ne kadar hamd ü senada bulunsak azdır. 
Kurban, hakka, hakikate, iyiye, doğruya, güzele yakınlaşmak demektir. Kurban ibadeti, bir yandan bizleri Cenab-ı Hakk’a yakınlaştırırken bir yandan da yardımlaşma ve dayanışma ile sosyal yapımızı, birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi güçlendirir. Bir yandan Hz. İbrahim ve Hz. İsmail’in hatırasını canlı tutup onların teslimiyet duygusu ve adanmışlığıyla Rabbimize yaklaştırırken diğer yandan da Sevgili Peygamberimizin hayatından kesitler ve tavsiyelerle peygamber sevgimizi canlı tutar. Kurban; bütün sevgileri, en çok sevilen uğruna feda edebilmenin sembolüdür. Rabbimiz Yüce Kitabında, kurbanların ne etlerinin ne de kanlarının kendisine ulaşacağını; kendisine ulaşanın yalnızca samimiyet ve takvamız olduğunu bizlere en güzel şekilde ifade etmiştir.
Bayramlar ise, hayatı mutluluk ve huzura kavuşturan, sevinçlerimizi bir halka misali büyüten, sevgi bağlarımızı güçlendiren paylaşma ve dayanışma günleridir. Birbirimizi hatırlamak, kardeşlik ahdimizi yenilemek, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmek için önemli fırsatlardır. 
Bu itibarla, bayram vesilesiyle anne-babalarımızı, aile büyüklerimizi, akraba ve komşularımızı ziyaret ederek gönüllerini ihya edelim. Kimsesiz, yaşlı ve yalnız olanları hatırlayarak bayramın bereketini beraber yaşayalım. Küskünlükleri, dargınlıkları ortadan kaldıralım. Bayramlar hep beraber yaşanırsa sevinçler çoğalır, gönüller muhabbetle dolar, bütün yeryüzünün neşesi olursa hakiki anlamını bulur.
Bayrama hasret kalanların; yetim, garip, mazlum ve muhtaçların bayram sevinci olalım. Çocuklarımızı da bayramın coşkusuyla buluşturarak onların zihinlerinde kalıcı hatıralar bırakalım.
Ancak şunu da belirtelim ki ülkemizde ve tüm dünyada son aylarda yaşadığımız salgın sebebiyle olağanüstü şartlar yaşadık ve bazı tedbirler almak durumunda kaldık. Bugünlerde yine özellikle bir araya gelip sevincimizi coşkumuzu paylaşacağımız bu bayram günlerinde maske, sosyal mesafe gibi önlemleri ihmal etmeyelim.
Bu duygu ve düşüncelerle aziz milletimizin, yurt dışında yaşayan bütün millet varlığımızın, gönül coğrafyamızdaki kardeşlerimizin ve âlem-i İslâm’ın Kurban Bayramlarını tebrik ediyor,bayramın Müslümanlar arasında gerçek anlamda bir bayrama, yakınlaşmaya ve kaynaşmaya vesile olmasını, Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.