29.11.2017

İL MÜFTÜMÜZÜN MEVLİT KANDİLİ MESAJI

29 Kasım  Çarşamba  gününü  Perşembe'ye bağlayan gece, Yüce Rabbimizin bütün âlemlere rahmet olarak gönderdiği Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın yeryüzünü şereflendirdiği mevlid kandilini idrak edeceğiz. Kandilin ülkemize, milletimize, islam alemine ve bütün insanlığa huzur ve bereket getirmesini temenni ediyorum.

Kur’an-ı Kerim’de Sevgili Peygamberimize hitaben: “Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.” (Enbiyâ 21/107) buyrulmuştur. Sevgili Peygamberimiz de kendisinin rahmet Peygamberi olduğunu ifade etmiştir.

 Sevgili Peygamberimizin tebliğinde yer alan merhamet vurgusuna en çok muhtaç olduğumuz bu günlerde onun merhamet, şefkat ve hoşgörüsü yeniden üzerinde düşünülmeyi ve şiddetin açtığı yaralara merhem olarak sunulmayı beklemektedir.

Peygamber Efendimizin  mevlidini idrak ederken, onun örnekliğine ne kadar tabi olduğumuzu gözden geçirmeliyiz. Yüce Allah’ın son peygamberine ümmet olmak isteğimiz, yalnızca onun doğumunu kutlamakla sınırlı olmamalı, onun sünnetine tabi olmak, onun çizdiği yol haritasına bağlı olarak onun ahlakıyla ahlaklanmalıyız.
Bugün âlemlere rahmet olarak gönderilen Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (sas) dünyamıza teşrif ettiği mevlid kandilini kutlarken
“Ben, beni görmeden bana iman eden kardeşlerimi özlüyorum.” buyruğundaki Sevgili Peygamberimizin özlemini çektiği kardeşler topluluğu olabilmeyi Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.