21.09.2023

İl Müftülüğümüz tarafından, Gençlik ve Bağımlılıkla Mücadele Koordinatörlüklerimiz alanında hizmet eden personelimize yönelik olarak eğitim semineri düzenlendi.

İl Müftülüğümüz tarafından, Gençlik ve Bağımlılıkla Mücadele Koordinatörlüklerimiz alanında hizmet eden personelimize yönelik olarak eğitim semineri düzenlendi.
17 ilçeden toplam 530 personelin katıldığı seminer 5 oturum halinde İl Müftülüğü Çok Amaçlı Salonda gerçekleştirildi. İl Müftümüz Seyfullah Çakır açılış konuşmalarında; “…Son zamanlarda başkalığımız toplumun her kesimine ulaşmak amacıyla hedef kitlesini genişletmiş ve hizmet çeşitliliğini artırmıştır. Bu hizmet çeşitliliğinde gençler çok özel bir yere sahip. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin, kendiyle barışık, toplumsal ve ahlaki değerlerin kazanımı noktasında istekli ve toplumuyla uyumlu bireyler olmasında bizlerin sorumluluğu şüphesiz çok büyük. Günümüz şartlarında ahlaki dejenerasyonun arttığı, gençlerin iletişim teknolojilerinin bizim bildiğimiz dönemlere göre tamamen değiştiği bir dönemde biz onlara kurumsal anlamda profesyonel olarak dini eğitim ve manevi rehberlik sunma sorumluluğu ile karşı karşıyayız. Diğer taraftan yine çok özel bir yere sahip olan bağımlılıkla mücadele alanı, özellikle önleme çalışmaları kapsamında bizim için çok kıymetli bir alan. Toplumdan bize ulaşan talepler, gençlerimizin bugün geldiği nokta, bağımlılığı önlemeye yönelik çalışmalarımızı durmadan dinlenmeden artırmamız gerektiğini bize gösteriyor.
Bu alanlarda etkin hizmet sunabilmek, toplumumuzun ihtiyaçlarına cevap verebilmek için elbette önce bu alanlarda hepimizin bu alanda hizmet sunan personel olarak gerek mesleki alan bilgisi gerekse insani iletişim konusunda eğitimli olması, günümüz şartlarını ve imkânlarını kültürel anlamda takip edebilmesi gerekir. Bu noktada bizlere destek olan eğitimci hocalarımıza teşekkürü bir borç bilirim.” Şeklinde konuştu.
Eğitim programında; DİB Mühtedi Çalışmaları ve Yurt Dışı Sosyal İçerikli din Hizmetleri Daire Başkanı Doç. Dr. Sevde Düzgüner, “Gençlerin Güncel İnanç Tutumları ve Gençlerle İletişim”, OMÜ İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Turan, “Değişen Toplumda Değerler Krizi ve Ahlak”, Kahramanmaraş İl Müftülüğü PDR Öğretmeni Seyyit Şişman “Gençliği Anlamak” başlıklarıyla yer aldı.

Emniyet Genel Müdürlüğünden eğitimci Polis Memurları “Güvenli ve Bilinçli Teknoloji Kullanımı” başlığıyla Siberay eğitimi sunarken Gençlerin Dilinden Gençlik Çalışmaları başlığıyla gençlere yönelik hizmetlerden faydalanan gençler gençler söz aldı.