23.11.2023

İl Müftülüğümüz tarafından " Ailenin Korunması Şiddetin Önlenmesi " başlıklı panel düzenlendi.

İl Müftülüğümüz tarafından "Ailenin Korunması, Şiddetin Önlenmesi" başlıklı panel düzenlendi.  

Aile ve Dini Rehberlik Büromuzun katkılarıyla hazırlanan panelin oturum başkanlığını İl Müftümüz Seyfullah Çakır yaparken; Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Mahmut Dilek, Diyanet İşleri Uzmanı Samet Yaman ve Sosyolog İlknur Gobel oturuma panelist olarak katıldı. 

İl Müftümüz açılış konuşmasında; “Yüce ve yüceltici dinimiz İslam' da ailenin korunmasına ayrı bir önem verilmiştir. Toplumun temelini oluşturan aileler mutlu olduğu takdirde bütün insanlığın mutlu olacağı amaç ve gayesiyle İslam, her konuda güzelliği emretmiş, her türlü şiddeti yasaklamıştır. Yaratılanı Yaratandan ötürü sevin mesajını bize vermiştir. Bunun da en önemli uygulanacağı alanların başında aile kurumu gelmektedir.” şeklinde konuştu. 

Ardından "İslam da Boşanma Prosedürü ve Boşanma Ahlakı" konusuyla söz alan Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Mahmut Dilek; "Şiddeti en fazla gördüğümüz nokta boşanma hadiseleridir. İslam evliliğin ahlaka ve dini naslara uygun olarak bitirilmesini öngörür. Boşanmaya mecbur kalındığında istisnai olarak hısımlığı hasımlığa çevirmeden başvurulması dinimizce sevilmese de meşru görülmüştür" dedi.

İkinci panelist olarak "Aile içi Şiddetin Önlenmesinde Dini Referanslar" konusunda konuşan Din İşleri Uzmanı Samet Yaman; "Aile dünya yükünü beraber sırtlandığımız bir müessese..İslam da aile bireylerinin birbirlerine merhametle, adaletle davranması emredilir. Merhamet acımak değil, acıtmamaktır. Efendimizin ahlakıyla ahlaklanmamız, çocuğumuza, eşimize, yaşlılarımıza empati duygusuyla yaklaşmamız gerekir. Şiddetin kul hakkı olduğunu unutmayalım" dedi.

Panelde konuşan Sosyolog İlknur Gobel, kadına yönelik şiddetle mücadelede Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezlerinin (ŞÖNİM) fonksiyonu ve hizmetlerinden, şiddet türlerinden bahsetti. Gobel öfkemizi yönetebilmemiz için; "Anlaşıldığımızı hissettigimizde öfkelenmeyiz. İletişim kurarak duygu ve düşüncelerimizi paylaşabiliriz." dedi. 

Program İl Müftümüzün panelistlere hediye takdimiyle sona erdi.