T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Salıpazarı Müftülüğü

19.11.2018

KANDİL VE MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI MESAJI

19 Kasım  Pazartesi  gününü  salı'ya bağlayan gece, Yüce Rabbimizin bütün âlemlere rahmet olarak gönderdiği Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın yeryüzünü şereflendirdiği mevlid kandilini idrak edeceğiz. Ayrıca bu haftayı Mevlid-i Nebi Haftası olarak çeşitli etkinliklerle idrak etmenin huzurunu yaşacağız . Mevlid Kandilinin ve Mevlid-i Nebi haftasının ülkemize, milletimize, İslam alemine ve bütün insanlığa huzur ve bereket getirmesini rabbimden niyaz ederim.

Kur’an-ı Kerim’de Sevgili Peygamberimize hitaben: “Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.” (Enbiyâ 21/107) buyrulmuştur. Sevgili Peygamberimiz de kendisinin rahmet Peygamberi olduğunu ifade etmiştir.

 Sevgili Peygamberimizin tebliğinde yer alan merhamet vurgusuna en çok muhtaç olduğumuz bu günlerde onun merhamet, şefkat ve hoşgörüsü yeniden üzerinde düşünülmeyi ve şiddetin açtığı yaralara merhem olarak sunulmayı beklemektedir.

Peygamber Efendimizin  mevlidini idrak ederken, onun örnekliğine ne kadar tabi olduğumuzu gözden geçirmeliyiz. Yüce Allah’ın son peygamberine ümmet olmak isteğimiz, yalnızca onun doğumunu kutlamakla sınırlı olmamalı, onun sünnetine tabi olmak, onun çizdiği yol haritasına bağlı olarak onun ahlakıyla ahlaklanmalıyız.  

Bugün yeryüzü onun getirdiği değerlerle buluşursa insanlık huzuru yaşayacaktır. Dünyayı, İslam’ın şefkat, merhamet, hakkaniyet, güzel ahlak ve bir arada yaşama ilkeleriyle tanıştırmak ise son Peygambere ümmet olmanın onurunu yaşayan müminlerin iman ve kulluk sorumluluğudur.

Bu vesileyle aziz milletimizin ve âlem-i İslam’ın mevlid gecesini tebrik eder, Mevlid-i Nebi’nin birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı pekiştirmeye vesile olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ederim.

 

                                                                                                                                                        Kenan DOĞRU                                                                                                                                                            İlçe Müftüsü